Co vědět než se vydáte na Tongu
Královstvím Tonga, konstituční monarchie, v jejímž čele stojí král Tupou VI. Jeden z malá navštěvovaných rájů Pacifiku, který má údajně jedno z nejčistších ovzduší na světě.
Tongu tvoří kolem 177 ostrovů a ostrůvku, které se rozdělují na tři hlavní souostroví - Tongatapu, Ha’apai a Vava’u - na nichž žije cca 106 tis. obyvatel. Většina žije na hlavním ostrově Tongatapu, v okolí hlavního města Nuku’alofa.
10 FAKTŮ - co vědět, než sem vyrazíte
Platí se v TOPech - oficiálním platidlem je tzv. "tonžská pa’anga" (TOP), kterou místní nazývají dolary. Takže pokud po vás chtějí "5 dollars" v 99% mají na mysli 5 TOPů. 1 TOP = cca 10 Kč.
Jede se na cash - Market, stánky na ulici, taxi, ferry i velké obchody, ti všichni berou pouze cash. Stejně tak funguje 90% dalších obchodů. Bankomaty tu jsou, takže doporučujeme vybrat a je to. Navíc když platíte kartou v obchodě nebo restauraci tak si připočítávají poplatek.
Dá se smlouvat - I když my dva to zrovna neumíme, s místníma se dá smlouvat. Cenovky na zboží jsou jen občas a tak i oni někdy zkouší zda jimi navrhovanou cenu přijmete.
V obchodech nic nemají - Pro upřesnění tam mají věci na přežití - čínské polévky, marmeláda, "lančmit" a konzervy tuňáků. Na chuť pak brambůrky a oreo sušenky. Takhle nějak vypadá klasický sortiment. V pekárnách pak toustový chleba (čerstvý a lepší než na Zélandu). V lepších obchodech měli i plno zélandského zboží, ale to bylo taky čtyřikrát tak drahé.
V neděli je mrtvo - Žije to tu jen mezi 10-12 hod, kdy uslyšíte všudypřítomný zpěv z kostelů. Poté mají místní relax s rodinou. Proto nefungují obchody, restaurace, taxíky a dokonce ani benzínky. Nakupte jídlo předem, ať neumřete hlady.
Sobota, malá neděle - V sobotu je sice vše otevřeno, ale místní zavírají dle libosti. Když se rozhodnou zavřít v 1, tak zavřou. Spolu s pátkem je sobota nejlepší den na večerní párty - město žije.
Max 5 dní na hlavním ostrově stačí - Hlavní ostrov Tongatapu je opravdu malý a projet se dá za 1-2 dny. Pláže na koupání jsou až hodinu jízdy od centra, proto je lepší za koupaním vyrazit na jiný ostrov, nebo si za něj připlatit ( taxi až 100 TOP, půjčení auta cca 70 TOP). Centrum Nuku’alofa zvládnete obejít max za 2 hod.
Strach ze psů se nepřipouští - Jdou za vámi, jdou s vámi a jdou proti vám. A jsou všude. Ale strach z nich není na místě, většinou jen hledají jídlo a když je něco vyleká, tak hned utečou. Podobně je to i s prasaty.
Chlapi nosí sukně - A není se čemu divit, aspoň jim to v tom vedru pěkně profukuje. Jen pro nás je to občas trochu divné. Často pak mají na sukních ještě ozdobnou pytlovinu. Proč ale netušíme.
Není billboard jako billboard - Zvláštní kapitolou samy o sobě jsou místní hřbitovy. Takže se nenechte zastrašit billboardem s podobiznou babičky, který svítí jako vánoční stromeček. Mají to všude a všichni. Čím víc přezdobené, tím lepší.
PRAKTICKÉ INFO
Letiště - Letiště se skládá ze dvou budov. Jedna pro mezinárodní lety, druhá pro domácí. Zaměstnanci působí mile a pomale, ale je to Tonga a každý ti poví jen ,,Relax and enjoy your holiday,,.
Poznámka nad čarou - boarding pasy vypisovali ručně 🎨
Příletová karta - V letadle jsme obdrželi příletovou kartu k vyplnění, která byla skoro stejná jako ta Zelandská. V podstatě jde o to, nepřivést čerstvou zeleninu, ovoce, maso. Ale.
Poznámka nad čarou - čerstvé jablko prošlo se slovy ,,You must eat it quick,, 🍎
Dron - Kapitola sama o sobě. Musí (měl by) se registrovat hned na letišti. V praxi to znamená vyplnit papír a další den si drona vyzvednout na dohodnuté adrese.
Poznámka nad čarou - někdo drona registroval jen prostřednictvím e-mailu, na který nikdo do konce pobytu neodepsal 🖥
SIM karta - Existují dvě společnosti, z nichž jsme si zapamatovali jen jednu - Digicel. SIM kartu koupíte na letišti, ale i přímo v centru Nuku’alofy. Dobití (top up) pak přímo, kde kupujete nebo v každém obchodě. Cena SIM je 5 TOP. 1 GB net na 14 dní za 10 TOP.
Poznámka pod čarou - když ukážete bording pass v centrále Digicelu (v centru města), simku dostanete zdarma. ☎️
Taxi - Taxi poznáte podle nápisu taxi (moderní), většina má však jen poznávací značku začínající písmenem T. Stačí mávnout a jedete. Jednotná cena z letiště je 20 TOP / osoba. Poznámka pod čarou - za stejnou cenu pro vás většinou přijedou i z ubytování, platit dopředu nedoporučujeme, občas zapomenou. 🚕
Ubytování - Centrum Nuku’alofy je plné nejrůznějších backpackerů, takže můžete shánět klidně až na místě. My měli zaplacenou jen první noc. Nakonec jsme zůstali déle. Na dalších ostrovech už je to horší. Většinou oficiálně narazíte na 2-3 resorty. Lepší je ptát se místních.
Trajekt - Nejlepší oficiální zdroj na ferry jsme našli na FB. Stránky Estc - MV Maui & MV onematu. Dávají přehled pro jednotlivé týdny a taky aktualizují. Pak už jen záleží na vašich finančních a časových možnostech. Vždy jezdí pomalý (levnější) a rychlý (dražší) trajekt. Lístky je možné zakoupit předem v okýnka, odkud jezdí ferry (ptejte se místních, sami to nenajdete).
Velryby - Hlavní důvod proč sem všichni jedou jsou z 90% velryby. A taky se z 90 % dočtete jak máte rezervovat předem. Myslíme, že je to zbytečné. Nikdy nevíš jaké bude počasí a jak se tvůj výlet na Tonze nakonec vyvine. Vždy je dost místa a dost společností, kteří se o vás poperou. A až na místě zjistíte jaké jsou vlastně skutečné ceny. My jsme platili 300TOP za osobu. Výlet trval cca 5 hodin, ve vodě jsme byli dlouho, záleží za jak dlouho najdete velryby. My jsme jeli cca 10 minut a pak jen čekali až připlave blíž. V ceně byl i oběd (sendvič).
Tonga ještě není zdaleka tak turisticky navštěvována jako další pacifické ostrovy, proto pro mnohé budete atrakcí číslo jedna.
S tím souvisí i konkurence mezi místními. Pokud jste ubytování na menším ostrově, jde to znát o to víc. Místní automaticky předpokládají, že si s nimi koupíte nějaký výlet, či rovnou plavání s velrybami a nijak se netají zklamáním, pokud hodláte stejnou službu absolvovat s někým jiným. Někteří své hosty kvůli tomu i vyhazují. To je samozřejmě už extrém, ale raději s tím počítejte.