top of page

Za velrybami na Euu

Dlouho jsme se rozhodovali, který ostrov nebo souostroví pro další dny na Tonze zvolíme. Nechtělo se nám platit předražené letadlo a ani čekat na nespolehlivé trajekty. Navíc Jirka má asi nějakou poruchu - vydrží v klidu ležet na pláži tak 10 min 😀! 

Nakonec jsme zvolili ostrov Eua, který je nejblíže hlavnímu ostrovu a nabízí mnoho aktivit, včetně treků. My sem, ale vyrazili hlavně za velrybami, vždyť kvůli nim jsme přece na Tonze! 

Navíc taky trajekt na Euu trvá asi jen 2-3 hodiny a oproti jiným ostrovům jezdí každý den, kromě neděle. Bylo tedy rozhodnuto, a tak jsme v sobotu rano vyrazili (v 10:00)

První dojmy

Byly dobré (čti skoro žádné) vlny a tak náš trajekt připlouvá k břehům Euy už po rekordní hodině a půl. V přístavu, nebo spíš ve vybetonovaném plácku u vody postává obrovské množství lidí čekajících na příbuzné. Vystupujeme mezi prvními a přemýšlíme, jak poznáme Kika, našeho ubytovatele pro první noc. Kiko však takový problém nemá, ruku na srdce, mezi místníma jdem vidět - blondýna a dvoumotorový kluk. Nejdřív se nás v 5 lidech snaží narvat do jednoho auta, ale když vidí, ze jsme opravdu natěsno přesouvá mě a Jirku k synovi do auta. Konečně sedíme a vyrážíme!

V porovnání z Tongatapu je ostrov opravdu malý, projíždíme spíš vesničkami po jedné hlavní silnici. Všude kolem běhají děti, psi slepice a prasata. Už z auta si všímame několika kostelů a škol, zítra plánujeme do jednoho vyrazit, tak si pomalu vybíráme. 

Přijíždíme ke Kikovi, který nám na uvítánou otevře čerstvé kokosy. Tak nějak takhle jsme si tu dovču představovali. 

Co vědět, než sem vyrazíte

  • jeden bankomat na celém ostrově - nedaleko přístavu se nachází jeden jediný bankomat. Pozor, bere si poplatky, takže pokud můžete, vyberte si na hlavním ostrově 

  • auto si tu nepůjčíte - není tady žádná půjčovna aut. Musíte pěšky, na kole nebo stopem

  • celkem se zapotíte - ostrov Eua je celý tak nějak z kopce do kopce, takže ať už jdete pěšky, nebo na kole, rozhodně vám to dá zabrat

  • moc si nezaplavete - pláže na koupání tu nejsou, nebo alespoň nejsou v docházkové vzdálenosti. Všude jsou korály, takže se smočíte ve vytvořených  bazénkách, ale tempo asi neuděláte. 

  • https://www.eua-island-tonga.com/eua-activities-tonga.html - pěkná stránka, kde najdete par užitečných informaci

Potápění s keporkaky

Hlavní důvod proč jsme si vybrali Tongu byly velryby. Tohle je jediné místo, kde se můžete s velrybami potápět na vzdálenost několika metrů, někdy i centimetrů. Samozřejmě, že příval velrybích turistů je čím dál větší, takže je otázka času, kdy budou tyto, dnes téměř nulové pravidla regulovány. 

Existuje plno společností, které túry za velrybami nabízí, vždy je ale dobré sledovat nejen recenze a ceny, ale taky certifikace. Mnoho místních nabízí levné a necertifikované zájezdy, které se ale mnohdy nechávají k velrybám nejohleduplněji. 

Abych to zkrátila. Vyrazili jsme celkem dvakrát, pokaždé za cenu 300 TOP na osobu. K výpravě jsme si zvolili nejjednodušší možnost, a to přímo v ubytování - Ovava whale watching. Dostali jsme neopreny, ploutve, brýle a šnorchl. Pokud máte vlastní vybavení, můžete ho využít. Minimálně v případě brýlí a šnorchlu bych to doporučovala - nejenom, že se nám ze začátku strašně mlžily brýle, ale taky jsem pak z cizího šnorchlu dostala opar.

Kromě vybavení jsme měli v ceně i oběd a pití. V praxi to znamenalo 1 sendvič, jablko a 0,5l balené vody. 

Vyrazili jsme někdy v rozmezí od 8 do 9 ráno. Naše skupinka čítala vždy max 5 lidí (včetně guida) + jeden řidič lodi (náš pan domácí). Vypluli jsme z přístavu a prakticky hned jsme začli hledat velryby. K mému překvapení jsme se jen tak všichni dívali do dáli a čekali, kde se nějaká vynoří. V momentě, kdy se tak stalo jsme se vydali tím směrem, vypli jsme motor a čekali, zda velryba dovolí, abychom byli u ní, nebo mávne ploutví a je fuč. Pokud naši přítomnost neustálá hledali jsme dál. Když ale po 5 minutách byla stále v okolí lodi, šli jsme za ní do vody. Co nejméně hlučně jsme vyskočili z lodi a plavali za našim guidem. V momentě, kdy se zastavil jsme věděli, že jsou někde pod námi či vedle nás. 

Následoval nádech a rychle hlavu pod vodu, podívat se s čím máme to dočinění.

A jaké to bylo?

Byla to nádhera. Cítíte strach a vzrušení zároveň. Cítíte adrenalin, chce se vám brečet a nebo se pořad usmívat. Což mimochodem se šnorchlem v puse celkem jde. Před vámi je matka velikosti autobusu a její miminko velikosti dodávky. Je to opravdu něco neskutečného, něco, co nám bude navždy připomínat, jak je ten svět kolem nás krásný a obrovský, a jak jsme my v porovnání s tím vším malí. 

Kam na ostrově vyrazit

Celý ostrov jsme za naše 4 dny neprozkoumali, každopádně jsme nějakou jeho část projeli na kole, část jsme prošli pěšky a tu největší část jsme projeli autem. 

Celý ostrov na nás působil víc domorodě a divoce. 

Fangatave Beach - nádherná pláž, na které si připadáte jako v ráji někde na pustém ostrově. Přístup sem je však jeden z těch horších. My sem jeli asi hodinu na kole a další hodinu se prodírali džunglí. Ale cesta opravdu stála za to. Existují i túry s guidem, takže tu cestu na kole absolvujete autem, cestu dolů na pláž však musíte jít pěšky. Určitě běžte s někým, kdo to tu zná, je opravdu lehké se cestou ztratit! Než zamířit strmou cestou dolů, budete mít nádherný výhled na celé pobřeží. A pokud budete mít štěstí, dostanete se i do jedné z fangatavkých uchvatných jeskyň.

Ovava Tree - velký strom s kořeny vedoucích někam do neznáma, většinou do nějaké podzemní jeskyně, ze které vyrůstá tzv. Banyan Tree až do obrovských rozměrů. Pro nás to byla jen zastávka na cestě k vodopadům, ale i tak jsme byli jeho velikostí překvapeni. Kdo se boji pavouků bude mít problém 

Rock Gardens Cliffs - útes, prales, oceán. A jeden nádherný výhled. Tak přesně tohle místo vystihuje celou podstatu Euy. Nespoutané, divoké a ničím nerušené. A když budete mít štěstí, jsou tu i divící koni. 

Ubytování 

Na ostrově se nachází tři oficiální ubytování, takže není úplně z čeho vybírat. Každé ubytování má samozřejmě své pro a proti, takže záleží jen na preferencích, toho co od dovolené očekáváte. My bydleli v Ovava Tree Lodge a určitě bysme neměnili.

Ovava Tree Lodge - Nachází se naproti přístavu - ferry, obchod i bankomat je v docházkové vzdálenosti. Výhled na přístav není úplně nejtopovější. 

Tainas Place - Nachází se uprostřed ostrova, což je výhodou pro toulky do pralesa a na okolní atrakce. Nevýhodou je vzdálenost od moře. 

The Hideaway - Nachází se u pláže Tufuvai, dál od přístavu, ale na kraji vesničky. Ze všech ubytování má nejblíž k pláži. V době našeho pobytu byl však tento resort zavřeny - poničil ho cyklon a údajně tu probíhala rekonstrukce.

Neoficiální ubytování samozřejmě existují, ale musíte vědět, kde hledat a nebo dostat (jako my) přímo typ, který teď posíláme dál. Na facebookové stránce Kiko’s Swim With Whales Tours napište majiteli, Kikovi, ten pronajímá několik pokojů u sebe doma. Bydleli jsme tam jen jednu noc, ale i tak ho musíme pochválit. Ubytování bylo čisté, teplá voda a celá jeho rodina byla moc milá. Kiko samozřejmě pořádá i zájezdy s velrybami, nebo vás autem povozí po ostrově.

Milovaná Eua

To, že se pro nás Eua stane jedním ze (za)milovaných míst věděl asi jen Jirka a to dávno před tím, než tento ostrov poprvé spatřil. V jednu nečekanou chvíli, na pláži jménem Tufuvai si totiž Jirka poklekl a položil mi otázku, na kterou se po devítiletém vztahu neříká nic jiného než ANO. A tak teď spolu vymýšlíme ďábelskou předmanželskou cestu, protože při ceně dnešních šatů, dortů či cateringu, nám po svatbě už asi moc nezbyde 😀😀


bottom of page