Přátelský ostrov Tongatapu a okolí
Tongatapu je hlavní ostrov tonžského království, na kterém se nachází jeho hlavní město Nuku’alofa. Je to centrum celé vlády a taky sídlo hlavy státu, krále Tupoua VI. Kromě toho je to také nejobydlenější část Tongy, žije zde přibližně 70 % obyvatel.
I když je to k nevíře, patří Tongatapu k chladnější části celé Tongy. I proto je tu například posunutá sezóna ovoce. Takže když na Vava’u jedí papáju, na hlavním ostrově jsou zatím u banánu.
Označení Přátelské ostrovy, použil James Cook (objevitel všeho možného v Pacifiku), když poprvé připlul k Tonze a seznámil se s obyvateli. Za nás můžeme s označením Přátelské ostrovy jen souhlasit.
Nuku’alofa ve 4 bodech
Royal Palace
Free Church of Tonga
Mala’ekula Royal Tombs
Talamahu Market
Centrum hlavního města Nuku’alofy je opravdu malé, a i když se budete loudat, to nejlepší projdete max za dvě hodiny. Za návštěvu podle nás stojí zmíněné 4 body. Začít můžete hned u Royal Palace, ve kterém sídlí král se svou ženou. Palác je kousek od moře a dá se skoro celý obejít. Naproti něj je pak velká budova, ve které sídlí nejrůznější ministerstva.
Asi 10-15 min pryč z centra narazíte na velký modrý kostel Free Church of Tonga. Je to asi největší kostel na ostrově a za návštěvu stojí hlavně v neděli, kdy se pořádá velká mše doprovázená zpěvem školního sboru. Mše začíná v 10.
Po 5 min chůze od kostela dorazíte ke královským hrobkám - Mala’ekula Royal Tombs. Je to velký travnatý prostor, kde v dáli vidíte hrobky a sochy zemřelých králů. Bohužel můžete stát pouze u brány, vstup do prostoru je zakázán. Kromě hrobek nás zaujala taky obrovská, ale bohužel dost zničená katedrála, která je však také uzavřena.
Okruh se uzavírá opět v centru na tržnici Talamahu. Kde koupíte od zeleniny, kokosů, oblečení či šperků i suvenýry domů. V nejrůznějších průvodcích píšou, že sobota je nejlepší den na tržnici. My tam ale byli několikrát (v týdnu i v sobotu) a rozdíl jsme nenašli. V sobotu tu bylo jen mnohonásobně více turistů.
Roadtrip ostrovem, TOP 6 míst
Fishing pig
Ha’amonga’a Maui
Anahulu Cave
Hūfangalupe
Blow Holes
Ha’atafu Beach
Celkově má ostrov Tongatapu asi 260 km2, ale většinu pokrývají palmy a pole, takže míst k zastavení tu až tolik nenajdete. Rozhodně doporučujeme půjčit auto, v jedné z několika půjčoven.
Dobré zkušenosti máme se Star Rental Cars, kdy jsme za cenu 70 TOP (+200 TOP depozit) dostali pěkné červené auto na celý den (značku nevím, ale hodilo se mi k plavkám).
Hodit se bude taky mapka, kterou dostanete v infocentru nedaleko přístavu nebo ve Friends Café. Případně můžete o mapku požádat v autopůjčovně. Kdo nemá mapku, vystačí si s např. s mapsme či googlemaps.
Tak a můžete s námi vyrazit!
(Originální turistickou mapu jsem nenašla, takže jsem všechny must visit body zaznačila no té níže).
Vyrazili jsme asi někdy kolem desáté ráno a vzali jsme to celkem poctivě. Zastavovali jsme u každé cedule a na každém bodu z turistické mapy. To nám taky zabralo dost času, a proto jsme třeba tu nej pláž stihli až při západu slunce. Takže třeba na koupání v moři vůbec nezbyl čas.
Když tedy přeskočíme všechny zbytečné zastávky, dostáváme se k prvnímu zajímavému body - Fishing pigs (1) - v překladu Rybařící prasata. Není to banda místních posilněná alkoholem, jak by se někomu z názvu mohlo zdát. Jsou to opravdu divoká prasata, která chodí za odlivu hledat potravu do moře. Čumákama pak ryjou v písku a snaží se ulovit nějaké ty kraby a další mořské příšery. Přiznáváme, že tu asi klasickou insta fotku neuděláte, ale je občas zajímavé podívat se, jak se živí divočáci v pacifiku. A když budete mít štěstí jako my, možná se vám podaří utrhnout první čerstvý kokos. Kdo chce vidět víc prasat, měl by si hlídat odliv.
Nedaleko odsud se nachází něco jako místní Stonehenge - Ha’amonga’a Maui (2). Pokud to máte na trase, rozhodně se zde zastavte. Nejenom, že tu mají splachovací zachody (!), ale můžete narazit i na místní prodavače suvenýrů. Doteď litujeme, že jsme si tu dřevěnou sošku Mauihi (za 20 TOP) nakoupili!
Cestou, kterou byste neoznačili za hlavní ani omylem, jsme se pomalu přesunuli k jedné (pro nás) z opravdu nejlepších turistických zastávek. Anahulu Cave (3) - nádherná a hlavně obrovská jeskyně plná krápníků a nekonečných bazénků té nejčistší vody. Vstupné bylo 15 TOP za osobu a je to hlavně na náklady spojené s vybudováním a údržbou. Světlo potřebovat nebudete, zapnou vám generátor. Co, ale potřebovat budete jsou plavky! Rozhodně doporučujeme do vody skočit, i když se bude zdát jakkoliv studená. Plavat pod krápníky byl opravdu nádherný zážitek.
Následovala opět hlavní silnici mezi poli, na kterých rostly pravděpodobně jen melouny a kumary (sladké brambory). U jednoho jediného rodinného domku široko daleko je neviditelná odbočka k přírodnímu mostu Hufangalupe (4). Podobné přírodní atrakce jsme viděli i na Zélandu, ale rozhodně to stojí za zastávku. Kosek dál je taky nádherný výhled na útesy a nebo taky cesta na soukromou pláž. Tu jsme sice časově nestíhali, ale vypadala opravdu pohádkově.
Předposlední zastávkou je místní kino Blow Holes (5). Tak tady jsem se těšila asi nejvíc, škoda jen, že nám začalo pršet, a proto fotky nepůsobí úplně fotogenicky. Přesto jsme tu viděli asi největší vlny v životě, které se tu rozbíjely o útesy.
Den se nám už blížil ke konci, ale stihli jsme ještě alespoň západ slunce na jedné z nejlepších pláží Tongatapu - Ha’atafu Beach (6). Na koupání už to nebylo, tak jsme si dali v místním resortu kokos a sledovali tu nádheru.
Kam za jídlem?
Jídlo milujeme, a proto taky vždy zkoušíme a ochutnáváme vše možné. To co nám přistálo na talíři nám na 95% vždy chutnalo, i když jsme mnohdy podle názvu vůbec netušili co to bude.
Je třeba se připravit, že žádné sugar free to nebude. Jídlo je mnohdy hodně mastné a když si dáte desert máte splněnou dávku cukru na měsíc předem. Co ale rozhodně chválíme je, jak opravdu z omezených surovin dokážou vykouzlit zázraky.
Rozhodně si dejte mini smažené koblížky, syrovou rybu Ota Ika, ochutnejte jídlo v tradičním listu zvaném Lu a samozřejmě kokos!
Jo a nejlepší jídla byly stejně ty, co prodávali u silnici, jen ve stánku. Za 3 TOP jsme měli nejlepší kuličky s cukrem, nebo pikantní placky.
Mums Café - levné a chutné. Chodili jsme tu prakticky denně. Jen na některé názvy potřebujete překlad, mají to vyloženě pro místní. Doporučujeme chicken pasta a Sapasui. (Hlavní jídlo kolem 10 TOP)
12 Sea Food - nejlepší sea food na ostrově. Mají jen 12 jídel, zato všechny vypadaly k sežrání. Porce opravdu velké. Najdete je v přístavu v otevřené garáži (tam kde odjíždí ferry na Euu). Doporučujeme Fish Gravy a Raw fish. (Hlavní jídlo kolem 12 TOP)
Friends Café - spíše turistická atrakce, tomu jsou přizpůsobené i ceny. Jedli jsme tu jednou, porce velké a jídlo super, ale cena dvojnásobná. (Hlavní jídlo kolem 20 TOP)
Slovník:
Moa = kuře
Ika = ryba
Sipi = jehněčí
Lu = list
Kale = kari
Pláže
Z našeho roadtripu jsme sice navštívili jednu pláž, bohužel jsme už neměli čas ani počasí, abychom se tu okoupali. Proto jsme v dalších dnech vyrazili na kole a ještě jednou autem vyloženě za koupáním.
Keleti Beach - nachází se v (asi) nefunkčním resortu Keleti, který smetl hurikán. Proto se taky vybírá vstupné 2 TOP. Pláž je krásná, ale spíše určená k opalování . Vzhledem k tomu, ze se nachází opět mezi útesy, je i přístup do moře hodně omezen. Je to, ale jedna z nejbližších pláží z města.
Hufangalupe Beach - nevím přesný název této pláže, ale nachází se u přírodního mostu. Sestup bude celkem prudký, ale budete odměněni pláží jako v ráji.
Ha’atafu Beach - nejlepší pláž na ostrově, a to hlavně pro šnorchlisty a surfaře. Vzdálenostně je však doslova na konci ostrova, takže doporučujeme využít ji rovnou s půjčením auta (taxi cca 100 TOP). My se na ni ještě vrátili a krásné jsme se spálili, ale taky zašnornorchlovali (Jirka viděl dokonce toho prudce jedovatého mořského hada!).
Přístavní pláž - no a pokud máte dost odvahy, můžete se koupat přímo v přístavu, jako tyhle novozélandský děti. Je to nejblíž, je to zdarma. Nevýhodou muže být snad jen to, že nemáte dostatek soukromí.
Mini ostrov Pangaimotu
Ostrov Pangaimotu je jeden ze 3 nejpopulárnějších ostrovních resortů, které se nachází v dojezdové vzdálenosti max 30 min od hlavního ostrova. Vybrali jsme si ho hlavně, protože je nejblíž. Další ostrovy Atata a Fafa jsou už poměrně dál a jsou trochu luxusnější, nejen cenami. Největším lákadlem ostrova ke vrak lodi stvořený ke šnorchlování. A protože na hlavním ostrovu toho opravdu není moc k vidění, vyrazili jsme jedno ráno za koupáním právě sem.
Cesta tam trvala malou loďkou asi 10 min a tak jsme přesně v 11 hodin vyrazili z přístavu (za rybím trhem). Cena zpáteční jízdy včetně oběda je 50 TOP / osobu. Nutno dodat, že ostrov už dávno nevypadá jako v katalogu. Hodně ho poničil hurikán a jednu stranu ostrova doslova smetl. Proto nás trochu mrzelo, když jsme při procházce viděli odpadky a kusy betonu po bývalé části restaurace. Celý ostrov jsme nejdříve obešli (cca 50 min), abychom zjistili, že nejlepší spot na koupání je hned u restaurace. A jelikož jsme za těch 50 min dostali hlad, rovnou jsme si zašli na oběd. Na výběr byly tři jídla - burger, cheeseburger a fish’n’chips, takže jsme samozřejmě skončili s burgrem. Po jídle se trochu zhoršilo počasí, ale i tak jsme šli do vody. Jirka plaval k vraku lodi, ze kterého si po jisté dávce sebepřemlouvání taky skočil. Ono když už na ten vrak vyšplhal, tak dolů to jinak, než skokem nešlo. Já jsem se jen namočila a sledovala přicházející déšť. Zbytek deštivého odpoledne jsme strávili v restauraci nad pivem. Co nám taky jiného zbývalo.