top of page

Zhodnocení Malajsie a tipy na cestu

Závěrem našeho putování jsme se rozhodli pro malé shrnutí a to jak pocitové, tak také finanční. V neposlední řadě přidáváme taky rady a nějaké ty odkazy, které jsme využili.

Tento článek je spíš jen pomůckou na cestě do této krásné země nebo jako přehled pro zvědavce.


ZHODNOCENÍ POCITOVÉ

Při koupi letenek jsme byli z destinace jako je Malajsie nadšení. Při zjišťování bližších informací jsme dostávali strach (očkování, jejich písmo, měna). Po navštívení můžeme jen doporučit! 

Malajsie je pro cestovatelské začátečníky přímo stvořená (nebo alespoň my z ní měli ten pocit). 

Vše bylo přehledné (až na příhodu na letišti) a pro nás srozumitelné. Každý nápis, cedule i menu bylo v angličtině. A angličtinu používali všichni, se kterými jsme přišli do styku. Někteří uměli jen pár frází, ale to my vlastně taky, takže jsme s tím byli OK.

My byli vlastně OK se vším. Ale to bylo taky částečně proto, že jsme se s narůstajícím strachem víc a víc připravili, aby nás toho co nejméně zaskočilo.


Díky Googlu, mapy.cz a Uberu se nestalo, že bychom se ztratili. 


Nejvíc turist-friendly je to také proto, že neutratíte veškeré úspory a i tak si můžete žít jako Páni. 


Kde se nám tu nejvíce líbilo

Nejhezčí místa z Malajsie pro nás byly Cameron Highlands a dále pak ostrov Langkawi. Cameron Highlands hlavně proto, že jsme byli pryč od rušného velkoměsta, v krásné a tiché oblasti. Pro nás to byla v podstatě ,,divočina,,. Nadchly nás plantáže i prales, horský vzduch a mírné ochlazení. Langkawi vnímáme jako typické dovolenkové místo, kde se vyvalíte na pláž, dáte si koktejl a nemusíte nic. Mě osobně taky nadchlo neskutečně teplé moře a Jirku zase nekonečné množství restaurací plných indických pokrmů, variací na Evropu a čerstvých ryb.

A pokud se začnete nudit, nabízí se neskutečné množství výletů do okolí. My prozkoumali zdejší ostrovy a taky okolí ze sedla skútrů.Jo a je to taky dutty free zóna 😉


Co se nám nelíbilo

Horko, dusno a vlhko. Ale s tím se nedá nic dělat, jen vědět, že to tak bude a pak už vás jen překvapí v jaké síle vás to zasáhne.

Odpadky. A to všude, kromě hlavních turistických tras. Kolem silnice, v nádherné krajině. Ve vedlejších uličkách. No, ale s tím v podstatě také nic neuděláte.

Co je tu jinak a na co se připravit

JEZDÍ SE VLEVO - Ano řízení je po levé straně silnice a řidič sedí na straně spolujezdce. Je to trochu nezvyk, ale zvládnete to. Horší už je jen dopravní situace kolem. Skútry jezdí sem a tam, předjíždějí zleva i zprava a do toho tam občas skočí pes. Dělám si srandu - v něčem 😀. 

VODA BALENÁ NEBO FILTROVANÁ - Pokud není na kouhoutku filtr, tak se nedoporučuje vodu pít - můžete pak tuto zemi obdivovat jen z toalet a to fakt nechcete. Takže kde není filtr tak co? No nepiju to! My si teda v balené vodě čistili i zuby. 💧 

SPICY - Všechno je pálivé. A je to pálivé i tehdy, když tvrdí že ne. Jediné nepálivé jídlo je sladké!🍩 

KLIMATIZACE - Ta byla opravdu všude. V každém obchodě, taxíku, autě, baráku i barabizně. A jela opravdu na plno. Mnohdy nám byla v těchto klimatizovaných prostorách až zima. A co teprve ten šok vyjít pak opět do rozpálených ulic.

KÁVA V SÁČKU - Nejlevnější verzi Iced Coffee  dostanete v sáčku plném ledu. 

VŠECHNY KULTURY - Malajsie je velmi otevřená jiným kulturám. Žijí zde pohromadě malajci, číňané, evropané, thajci, indové a muslimové. Všichni se tolerují a navzájem respektují. 

OTEVÍRACÍ DOBA - Jak jsme záhy zjistili, zajít si na oběd kolem poledne není úplně jednoduché. Většina místních snídá vydatně. Porce i složení připomíná spíš oběd. To nejsou moje instantní vločky, ale přímo polévky, masa. Takže restaurace a místa, kde se najíte jsou otevřena ráno přibližně jen do 11hod. A pak se znovu otevírají až kolem 17-18 hod na večeři. Kdo by taky (kromě nás) chtěl obědvat když si dal na snídani polévku a grilovanou žábu, žejo.

AUTOMATY NA VODU - A nejenom na vodu, ale i další super zdravé nápoje - Coca-cola, Sprite a další. Byly opravdu na hodně místech - u památek, parků, jen tak na ulici. Automaty máme i u nás, takže nic extra, ale u nás nemáš Colu za 1 RG (6Kč)!


ZHODNOCENÍ FINANČNÍ


Letenky do toho nepočítáme, protože jsme zde měli stopover na cestě na Zéland.


Ubytování - Jsme kupovali přes Airbnb.com a server Agoda. Noc nás průměrně stála cca 488kč pro dvě osoby. Na to, že jsme byli v centrech města, v apartmánech v 20 patře s bazénem tak je to levnější než mnohd v Česku. Každopádně se určitě dalo bydlet i levněji.


Očkování - Nechali jsme se očkovat v Očkovacím centru Avenier (můžeme jejich služby určitě doporučit). Samozřejmostí do všech asíjsích zemí je žloutenka typu A i B. Ačko máme snad všichni povinně, Dominika Bčko již měla, já jsem si Bčko nechal naočkovat (cca 2000Kč/osoba). Dále jsme si nechali očkovat břišní tyfus (cca 900Kč/osoba) a vzteklinu proti opicím a divokým psům (3x700Kč/osoba). Celkem drahá záležitost, ale lepší než umřít.


Doprava - Dopravu mezi našimi cíli jsme rezervovali přes internet. Je tím myšlen autobus KL-Cameron, Cameron-Penang, loď Penang-Langkawi a let Langakwi-KL.


UBER - Většinou jsme chodili pěšky, jen pokud to bylo dál, jeli jsme UBREM. Bylo to o dost levnější než taxi nebo místní doprava. Vyzvedne vás kde právě stojíte a zaveze přesně kam řeknete, vždy až před vchod. Nejlevnější cesta nás vyšla asi na 3 Kč.


Jídlo, vstupy, suvenýry a jiné blbosti - V téhle částce jsou všechny jídla, vstupy, pití z automatu, suvenýry, nákupy potravin atd. Prostě zbytek co není jinde :-D


Ubytování = 6.836,50 Kč

Očkování = 7.700 Kč

Doprava mezi městy a ostrovy = 2.917,41 Kč

UBER =  602,31 Kč

Úschovna zavazadel = 5.097,34 Kč

Jídlo, vstupy, suvenýry a jiné blbosti = 12 226,46 Kč

Celkem pro dva lidi = 35.380,02 Kč

Dovolená na 14 dnů v Malajsii vyšla na osobu cca 17.500Kč bez letenek s tím, že jsme se moc nehlídali a kupovali všechno možné. Prostě si to užili se vším všudy.


TIPY a RADY JAK SI TO USNADNIT


Udělej si plán - A my jsme si udělali přesný itinerář, kde (v kolik hod?!) se budeme nachazet a toho jsme se snažili držet (mnohdy bezúspěšně).

Tímto plánem jsme se ale připravili především na to, odkud kam půjdeme, jak je to daleko, jak se tam dostaneme atd.. Takže jsme celkem rychle věděli, že se musíme nějak přemístit mezi chrámem A ve 4 hod a chrámem B. A díky tomuto plánu jsme si také rovnou našli všechny spoje mezi jednotlivými místy. Takže v podstatě to nejsložitější jsme vyřešili v Česka. 


Zařiď si Internet - První věcí, kterou jsme po příjezdu do Malajsie udělali bylo zakoupeni místního čísla, s nastaveným tarifem. Nejdůležitější pro nás byly hlavně data, které jsme hojně využili všude, kde nebyla wifi. Což bylo vlastně všude, kromě ubytování. Sim kartu jsme pořídili za pár korun rovnou na letišti, kde nám sympatický pán Simku rovnou aplikoval do telefonu a také hned nabil potřebným kreditem a daty. Na výběr bylo několik operátorů, kteří se ve své nabídce a ceně v podstatě nelišili. Kde hledat: Stánky operátorů před imigrační kontrolou na letišti nebo vlastně kdekoli ve městě. Pozor na období dešťů - Když tu prší, tak opravdu prší. My si naplánovali dovču ještě v období sucha, ale už to bylo na hraně s obdobím dešťů. Pršelo nám tu jen dva dny, ale i tak to stálo za to.

Využij apky a weby - Přesnější popis jednotlivých námi využitých aplikaci najdete níže. Za nás určitě nejlepší Uber a mapy.cz. Bez těchto dvou pomocníků bychom byli ztracení. Níže pak přikládáme nejen aplikace, ale také výčet webů, které jsme využili jak pro ubytovaní, tak také vyhledávání míst jako např. kde se najíst. Uber - aplikace pro dopravu z místa A do B, něco jako taxi ale o dost levnější. Stačí stáhnout aplikaci, zaregistrovat se a nejlépe použít kód MR3GR, za který dostanete první jízdy zdarma. Google maps + mapy.cz - víc bych asi doporučil mapy.cz . Jejich mapy jsou o dost kvalitnější a přesnější než ty od googlu. Tripadvisor - všude jsem používal tuto aplikaci, najde vám seznam nejlepších restaurací (levné stravování) nebo i zábavu a různé nejlepší atrakce okolo vás. Rome2rio - další super aplikace pro cestování. Zadáte místo odkud a kam chcete jet a najde vám ty nejlepší spoje autobusů, vlaků, letadel, taxi, ubera nebo lodě. Navíc ukáže přibližnou cenu a čas. AirBNP - aplikace na ubytování. V Malajsii zde narazíte na super levné a pěkné ubytování. Velice zajímavý je Self check-in. Agoda - opět aplikace na ubytování, tentokrát v hotelech. Podobné jako booking.com atd... WWW www.rome2rio.com - plánování dopravy mezi různými místy www.airbnb.com - ubytování www.agoda.com - ubytování v hotelu maps.google.com - prostě mapy www.busonlineticket.com - jízdenky na bus a trajekt www.ockovacicentrum.cz - očkování na cesty a spousty cestopisů od předchozích cestovatelů... 


Klimatizace v docích

Čekání na otvíračku

Káva v sáčku

Po dešti




bottom of page